Drážďanský vánoční trh Štrýclmarkt © Sylvio Dittrich, LHD

Hned dvanáct rozmanitých drážďanských vánočních trhů nabízí kromě vánoční klasiky i jeden trh středověký či trh se zábavou ve stylu »après ski« tedy jako na horské chatě večer po lyžovačce. Ve čtvrti Neustadt na pravém břehu Labe pak najdete barokní vánoční trh Augustusmarkt či malebný trh u klubu Scheune.

Drážďanská vánoční »míle« vede od hlavního nádraží ulicí Prager Strasse k náměstí Altmarkt. Odtud pak kolem barokního kostela Frauenkirche na Neumarktu, po mostu přes Labe, do neustadtské ulice Hauptstrasse na vánoční trh »Neustädter Advent« v přepychové barokní čtvrti Innere Neustadt.

Trhy na Prager Strasse (na mapě č. 2), na náměstí Neumarkt (3) a Postplatz (7), trh Augustusmarkt (8) a Barockviertel (9) ve čtvrti Neustadt začínají následující den po zahájení Štrýclmarktu, a to 28. listopadu 2014. Tím je již o prvním adventu v Drážďanech dostatek místa pro desítky tisíc návštěvníků. Takže ve chvíli, když se Vám bude chtít opustit rušný Štrýclmarkt, se můžete vypravit na další místa, která jsou zpravidla klidnější, ale neméně útulná.

Vypravíte-li se směrem ke kostelu Frauenkirche, vrátíte se o více jak sto let zpátky v čase na konec 19. století. A o jen pár kroků dál, za budovou Dopravního muzea Johanneum, se vrátíte dokonce až do temné doby středověku. Na nádvoří zámecké stáje Stallhof ale středověk není vůbec temný, ale velmi útulný. Mají tu spoustu dobrot, které svou vůní vábí již zdaleka všechny kolemjdoucí. Nádvoří Stallhof má celkem tři východy, když se vypravíte tím západním, směrem k zámecké bráně Georgentor a pak zahnete doprava, stojíte před mostem Augustusbrücke.

Tento most Vás zavede do čtvrti Neustadt, kde hned za dominantní zlatou sochou Augusta Silného, zvanou Zlatý jezdec, na Vás čeká vánoční trh opulentně vyzdobený v barokním stylu. Trh tvoří bílé pagody nasvícené zlatým světlem a v jeho čele za zlatou sochou je oblíbený »modrý strom«, který nádherně ladí s okolním zlatým osvětlením. Vánoční trh Augustusmarkt (č. 8)  pokračuje po ulici Hauptstrasse až ke kostelu Dreikönigskirche směrem ke čtvrti Vnější/Äussere Neustadt. V této studentské a umělecké čtvrti najdete malebný a méně komerční trh v ulici Alanstrasse před klubem Scheune (na mapě č. 10). Dvanáctým letošním trhem je vánoční prodejní výstava v atriu hotelu Maritim Dresden v budově Erlweinspeicher (na mapě č. 12) za operou Semperoper.

Pro přátele tajných tipů je tu pak menší, avšak neméně malebný a nekomerční vánoční trh ve čtvrti Loschwitz (na mapě č. 11), který ale trvá jen od 6. do 21. prosince a ve všední dny se koná pouze odpoledne od 13 do 20 hodin. Nejdelší otevírací dobu má trh na náměstí Postplatz (na mapě č. 7). kde se můžete ohřát nad hrnečkem svařeného vína každý den až do půlnoci. Jako první letos otevře 26. listopadu středověký trh na nádvoří Stallhof (na mapě č. 5) - tento trh má jako jediný otevřeno i mezi vánočními svátky a Silvestrem (27.-30. prosince 2014).

Vánoční trhy na mapě Drážďan

{phocamaps view=map|id=1} 

Mapa a termíny vánočních trhů