Dětský koutek v drážďanském dopravním muzeu © DRAZDANY.info

V případě, že do Drážďan cestujete společně s malými dětmi, máme několik tipů, kam se jít podívat. Nebo prostě místa, kde v klidu, pohodě a bezpečí přečkat, když se nákupy ostatních rodinných příslušníků neplánovaně protáhnou...

Zwinger

Uvnitř v areálu Zwingeru je čisto, žádná auta, ani kola, ani psi bez vodítek. Bezpečno i pro batolata a krásné inspirativní prostředí. Sedět se dá na zídkách či schodech, svačit, odpočívat, relaxovat. Veřejná toaleta za padesát centů.

www.drazdany.info/zwinger-semperbau

Obrazárna Staří mistři ve Zwingeru a Rezidenční zámek naproti

S miminem v manduce se to dá dobře absolvovat. Děti mladší 17 let mají všude vstup zdarma. Pro malé děti to může být náročné - podle nátury. Ale je rozhodně na co koukat. Možno zakoupit celoroční vstupenku  za 50 euro.

www.drazdany.info/skd


Dopravní muzeum s modelovou železnicí - náměstí Neumarkt

Modelová železnice je v provozu několikrát denně. Dopravní muzeum je pro děti úžasné. V cca třetím patře je nádherné dopravní hřiště pro malé děti s lanovkou, autíčky bobby-cars, sedacími autobusy a odpočinkovým koutkem pro rodiče. Myslím, že jediné toalety jsou dole u pokladny. Budova Johanneum, kde dopravní muzeum sídlí, je průchozí směrem k zámku (přes nádvoří Stallhof), takže se vyplatí tam třeba i jenom nahlédnout při procházce centrem. Toalety hned za hlavním vchodem a jsou veřejně přístupné, myslím, že jen za dobrovolný poplatek. Do muzea lze zakoupit celoroční vstupenku 30 € / 14 € | děti do 5 let zdarma.

www.drazdany.info/dopravni-muzeum | www.drazdany.info/modelova-zeleznice


Městská knihovna v budově Kulturpalast - náměstí Altmarkt

Nově otevřená městská knihovna. Zatím jsem tam nebyla, ale jak znám z jiných městských knihoven v Drážďanech, tak určitě skvělé místo s toaletami, dětským koutkem i kavárnou. V neděli má knihovna zavřeno.

www.drazdany.info/kulturpalast


Hřiště Bastion Merkur | u tramvajové zastávky Postplatz - mezi nákupní pasáží Centrum Galerie a vedle nákupní pasáže Altmarkt-Galerie

Úžasné hřiště pro větší děti nebo team-buildingové akce ;) . Opravdu giga-drsné mega-skluzavky, šplhací lana, trampolína... Jen pro odvážné.

www.drazdany.info/hriste-postplatz


Pěší a nákupní zóna Prager Strasse

Lavičky a schůdky na sezení, fontánky, stín stromů a všude kolem obchody.

www.drazdany.info/prager-strasse

Knihkupectví Thalia na dopravním ostrůvku z Prager Strasse směrem na Altmarkt

Asi ve druhém patře tohoto knihkupectví mají malý dětský koutek ve tvaru lodi. Ale kolem je spousta lákadel a dětských hraček ke koupi, takže pokud zrovna nechcete nic kupovat, tak se tomu tady vyhněte obloukem :D.

www.drazdany.info/thalia

Nákupní pasáž Centrum Galerie na Prager Strasse

V přízemí je bezplatná toaleta, myslím, že i v prvním patře (ta je prý hezčí). V přízemí je také prodejna dm s přebalovacím koutkem, montesoriho hračkami a s barelem bezplatné pitné vody s malými papírovými kalíšky.

www.drazdany.info/centrumgalerie

Globetrotter na Prager Strasse

V 2. patře outdoorového obchodu Globetrotter (v rohu, tam kde jsou okna směrem na Prager Strasse) se nachází skvělý dětský koutek s lezeckou stěnou (od 2 let) a vypolstrovanými hracími plochami. Vstup bez botek a zdarma. Wifi zdarma. Káva za malý peníz, myslím, že z automatu.

www.drazdany.info/globetrotter

Drogerie dm na Prager Strasse

Naproti hotelu Pullman, hned vedle hračkářství Spielemax je prodejna dm s přebalovacím koutkem, montesoriho hračkami a s barelem bezplatné pitné vody s malými papírovými kalíšky. Tak je to zařízené ve všech pobočkách drogerie dm.

www.drazdany.info/prager-strasse/1834-dm


Hlavní nádraží - malá modelová železnice na mince a veřejné záchody

V nádražní hale, někde u páté koleje (hlavové nádraží) je skleněná vitrína s modelovou železnicí. Placené veřejné toalety jsou taky tím směrem.

www.drazdany.info/hlavni-nadrazi 

Marché restaurant na hlavním nádraží

Myslím, že v prvním patře je dětský koutek.

www.drazdany.info/marche-hlavni-nadrazi


Park Velká zahrada »Großer Garten« - šest věcí na jednom místě

Velká zahrada | Malá parková železnice | botanická zahrada | Skleněná manufaktura VW | Muzeum hygieny | ZOO

Zoo Dresden

V areálu drážďanské Zoologické zahrady je několik pohodových hřišť pro děti s prolézačkami, skluzavkami apod. Jedno hřiště s elektrickými autíčky za 1 euro. Pro děti jsou u vchodu k zapůjčení dřevěné vozíky, které jsou ale k dispozici o víkendech a svátcích většinou jen ráno a brzo dopoledne, pak už bývají vypůjčené. Stojí jedno nebo dvě euro, plus vratná záloha deset euro. Do zoo možno zakoupit celoroční vstupenku asi za 35 euro pro jednoho dospělého. Nebo pro dva dospělé a až čtyři děti za 80 euro.

www.drazdany.info/zoo


Koupaliště

www.drazdany.info/koupaliste


Ikea v nákupním centru Elbepark ve čtvrti Mickten

Ikea je proslusá přátelským přístupem k dětem. Od tří let je tam velké vnitřní hřiště s hlídáním. Krásná relativně levná restaurace s výhledem. Perfektní toalety s přebalovacím pultem.

U vchodu do Elbeparku (ze strany od tramvajové zastávky) je bezplatný romantický kolotoč pro děti.

www.drazdany.info/ikea-elbepark


Zámek Moritzburg

Každou zimu výstava o Popelce v češtině.

www.drazdany.info/zamek-moritzburg


DRÁŽĎANY V DOBĚ ADVENTU: Vánoční trh Striezelmarkt

Areál věnovaným dětem najdete na Striezelmarktu jihovýchodním rohu náměstí Altmarkt, tj. směrem tam, kde vidíte tmavý kostel Kreuzkirche. Jsou tam různé domečky, kde se mohou děti ohřát při vyrábění vánočních ozdob, při pečení lineckého cukroví nebo v malém kině. Vstupné je 2-5 euro, jako zaplacení nákladů na použitý materiál (těsto, papír, lepidlo, barvy).

V severovýchodním rohu vánočního trhu Striezelmarkt na náměstí Altmarkt je o adventu předváděcí pekárnička v dřevěného srubu (naproti je McDonald). Ve venkovní peci na dřevo tam pečou pravou drážďanskou štolu. Na druhé straně stejného dřevěného srubu je předváděcí dílna krušnohorských řezbářů a soustružníků. V pekárně i v soustružírně jsou moc milí a vyplatí se tam nahlédnout. Mezi těmito chaloupkami se nachází větší dřevěný domeček, kde je drážďanské turistické infocentrum. Dole pod srubem směrem ke Striezelmarktu je stánek soukromé pošty PostModern. Se známkou 90 centů odtud můžete poslat vánoční pohled ze Striezelmarktu do České republiky.

www.drazdany.info/vanoce


Fortsetzung folgt... :)

Tento článek stále ještě píšu, přibude ještě zámek a park Pillnitz, ježdění tramvají z konečné na konečnou, tipy na dobrou zmrzlinu v centru, Konzertplatz ve čtvrti Weisser Hirsch s lesním hřištěm, dvě hřiště ve vnějším Neustadtu (myslím, že Böhmische Strasse a v jedné paralelní ulici), park za Japonským palácem na břehu Labe a tipy na zimu a Vánoce. Nebo tramvajové muzeum  a železniční muzeum, která jsou otevřena ale jen pár dní v roce...

Prosím, pokud máte nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně v komentářích.