V roce 2018 dálniční známku osobní automobily zatím ještě potřebovat nebudou © drazdany.info

AKTUALIZACE - červenec 2018 - V roce 2018 není na německých dálnicích potřeba dálniční známka. Jak to bude dále, dáme na tomto místě včas vědět.

Česká média přinesla na jaře roku 2015  informaci, která vytváří dojem, že od ledna 2016 potřebují osobní automobily na německých dálnicích dálniční známku. Není tomu tak. Podle plánů německého ministra dopravy Alexandra Dobrindta mají být sice do financování německých silnic co nejdříve zapojeni i zahraniční řidiči osobních automobilů, ale kdy tomu tak bude, zatím není jisté.

V Německu jsou oproti většině okolních Evropských států řidiči osobních automobilů od nutnosti platit dálniční poplatky ušetřeni. V dnešní době je průjezd Německých dálnic pro všechny osobní automobily zdarma a výběr poplatků probíhá pouze u vozů nad 12 tun, a to v podobě elektronického mýtného.

"Od prvního ledna 2016 se zaměříme na mýtné pro osobní automobily" oznámil ministr Dobrindt v dubnu 2015 a našel tím rozsáhlou mediální odezvu mj. i v českých médiích. Posléze celé téma utichlo a nyní se nás znejistění motoristé ptají: Potřebuji do Německa od ledna 2016 dálniční známku?

Odpověď zní: NE, osobní automobily zahraniční ani německé nepotřebují dálniční známku, ani žádnou jinou silniční vinětu. To, že spuštění výběru mýtného na německých dálnicích od roku 2016 není realizovatelné, musel ministr Dobrindt s rozčarováním přiznat už v červnu 2015 německému tisku. Evropská komise zahájila proti Německu řízení,  v němž přešetřuje, zda se Německo neprovinilo proti evropským předpisům. Alexander Dobrindt řekl ve svém projevu o zákoně o rozpočtu na rok 2016 v německém Bundestagu dne 11. září: "Řízení Evropské komise nemá šanci na úspěch, bundestag přijal zákon, který je v souladu s evropským právem. Rádi vedeme s Bruselem diskuzi, nicméně Brusel se mýlí, a my svůj názor prosadíme, mýtné bude zavedeno, zvítězí spravedlnost!". Termín zavedení mýtného je ale do té doby otevřený.

Německý text

Keine deutsche Maut in 2016 | Nach Plänen des deutschen Verkehrsministers Alexander Dobrindt sollen ausländische Autofahrer an der Finanzierung deutscher Straßen beteiligt werden. "Am 01. Januar 2016 wird die Pkw-Maut scharf gestellt", verkündete Dobrindt im April 2015 - und fand damit ein großes Medienecho auch in der tschechischen Presse. Danach wurden die Töne leiser, deshalb fragen verunsicherte tschechische Autofahrer jetzt bei drazdany.info nach: Brauche ich ab Januar eine AutobahnVignette? | Ein Start der PKW-Maut in 2016 ist unmöglich. Das musste Verkehrsminister Dobrindt im Juni verärgert bekannt geben. Die EU-Kommission hat ein Vertragsverletzungsverfahren gegen Deutschland eingeleitet.  Dazu sagte Alexander Dobrindt in seiner Rede zum Haushaltsgesetz 2016 im Deutschen Bundestag am 11. September: "Das Vertragsverletzungsverfahren der Kommission wird scheitern. Der Bundestag hat europarechtskonforme Mautgesetze beschlossen. Wir führen diese Auseinandersetzung mit Brüssel gern, und wir werden uns durchsetzen. Um es kurz zu sagen: Brüssel irrt, die Maut kommt, Gerechtigkeit siegt!" Das Ergebnis ist offen - der Zeitpunkt für eine Maut in 2016 aber verpasst. | Keyword: Infrastrukturabgabe