Rettungsdienst  © drazdany.info

Při cestování do zemí Evropské unie, popř. Švýcarska, Norska či Lichtenštejnska, kteří jsou také členy Schengenského prostoru, postačuje většinou cestovat pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC), známým spíše pod označením karta pojištěnce. Jelikož je Německo také členem Evropské unie, můžete i sem při vaší cestě využít Evropský průkaz zdravotního pojištění. Tato modrá kartička vám zajistí stejnou péči, jakou mají samotní Němci.

Cestovní zdravotní pojištění 

DE: Reiseversicherung | EN: Travel insurance 

Nemocniční péče v Německu

Zdravotní pojišťovna proplácí pouze akutní případy. V případě nenaléhavého případu je potřeba mít doporučení od lékaře. Poplatky musí pacient hradit sám u specializovaných vyšetření, na který se Evropský průkaz zdravotního pojištění nevztahuje. Pacienti starší 18 let musí při pobytu v nemocnici hradit paušální poplatek 10 euro za den. Je-li pacient v nemocnici delší dobu než 28 dní v rámci jednoho roku, poplatek se v tomto případě promíjí.

DE: Zuzahlung (poplatek) | Selbstbeteiligung (vlastní podíl uhrazený pojištěncem) | Krankenversicherung (zdravotní pojištění) | Krankenhausbehandlung (nemocniční péče) 

Ošetření u lékaře v Německu

Potřebujete-li v Německu na pohotovost či úrazové oddělení, najdete je pod názvem Notaufnahme. Pro ošetření je důležité si vybírat pouze smluvní lékaře tzv. Kassenarzt. S evropskou kartou pojištěnce se vám pak dostane stejné péče, na jakou mají nárok místní obyvatelé. Pokud mají místní obyvatelé například právo na bezplatné ošetření, vy ho budete mít také, pokud ale jsou povinni hradit regulační poplatky, stejná povinnost čeká i vás.

Léky na předpis v Německu

Potřebujete-li léky na předpis, je potřeba počítat s poplatkem ve výši 10 % z ceny léku (zaplatíte minimálně 5 eur, ale maximálně 10 eur, nezávisle na ceně předepsaného pojišťovnou hrazeného léku). Tyto poplatky za vás pojišťovna nikdy nehradí. Děti a mládež do 18 let žádný poplatek platit nemusí. Volně prodejné léky bez receptu platí vždy pacient. Léky je možno vyzvednout v jakékoliv lékárně. V noci nebo mimo otevírací dobu lékáren je možno využít pohotovostních lékáren, tzv. Apotheken-Notdienst. Na drážďanském hlavním nádraží existuje lékárna, která má otevřeno každý den včetně nedělí až do deseti hodin večer.

DE: ärztliche Verordnung/ Rezept (lékařský předpis/recept) 

Ošetření u zubaře v Německu

U zubních lékařů platí stejné podmínky jako u praktických lékařů a pohotovostí. Důležité je vybírat si smluvní lékaře německých pojišťoven označované Alle Kassen nebo Kassenarzt.

Záchranná služba v Německu

DE: Rettungsdienst (záchranná služba) 

Při akutní potřebě jsou na základě rozhodnutí lékaře pacienti převáženi zpravidla do státních nemocnic. Na výdaje na převoz pacient přispívá obvyklými 10 % (minimálně 5 eur, maximálně 10 eur), nikdy se však neplatí plná částka. Stejné podmínky platí při převozu vrtulníkem. V akutních případech volejte v Německu linky 100 nebo 112 tzv. Notruf.

DE: Notarzt (lékař pohotovostní služby) | (Kranken)Transport (převoz pacienta) | Notruf (tísňové volání)

Cestovní úrazové pojištění 

DE: Reiseunfallversicherung | EN: accident/casualty insurance 

V případě, že se vám v zahraničí stane úraz, který má popř. i trvalé následky, v horším případě dojde k usmrcení, vyplatí vám pojišťovna odškodné v rozsahu smluvní částky.

Cestovní pojištění zavazadel 

DE: Reisegepäckversicherung | EN: Baggage and Luggage insurance 

Sjednání cestovního pojištění zavazadel vám zajistí uhrazení škod při odcizení zavazadla až do výše předem sjednaného limitu, který se pohybuje zhruba od 20 tisíc do 50 tisíc korun. Je nutné dávat pozor na speciální podmínky sjednaného pojištění, které se zpravidla vztahuje pouze na případy, kdy je možné doložit, že zavazadla byla (resp. měla být) v době odcizení pod dohledem.

Pojištění storno poplatků 

DE: Reiserücktrittskostenversicherung | EN: travel cancellation insurance 

Při cestování se může stát, že je nakonec nutné sjednaný pobyt, ubytování či letenky zrušit. Hrozí-li takové riziko, je lepší si rozmyslet, jestli si nechcete v rámci cestovního pojištění zařídit i pojištění storno poplatků. Většinu je možné toto pojištění uzavřít do 24 hodin od zakoupení, resp. zaplacení jakékoliv cestovní služby (pobyt, letenka apod.) Některé pojišťovny hradí storno poplatky v celé výši, některé třeba do 80 %. Zpravidla se musí doložit také pádný důvod, který pojišťovna uzná, proč jste nakonec museli danou službu zrušit. Jako takové mohou pojišťovny uvádět například akutní onemocnění nebo zranění, závažné škody na majetkum, podání žádosti o rozvod či nečekanou výpověď v práci. V každém případě je důležité si pečlivě přečíst smluvní podmínky u jednotlivých pojišťoven.