Okružní výlety do přírody pro školní skupiny s českým průvodcem

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko ©

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko pořádá mimo jiné také vzdělávací výlety. Přihlásit se na ně mohou školy všech stupňů, gymnázia, ale i školky a jiné dětské či studentské skupiny.

Pro střední školy a gymnázia

DOWNLOAD: Středisko národního parku nabízí pro školní a gymnaziální třídy rovněž vzdělávací výlety s německým průvodcem. Jejich kompletní seznam najdete jako soubor PDF (0,5 MB) na https://www.lanu.de/media/tyfd8983-ae06e2a38e18e2c60bce92009954663b/2016_Flyer_Bildungsprogramme_OS_GYM.pdf

Po stopách národního parku (okruh č. 1)

Co to znamená Národní park a co se nachází za jeho pomyslnými branami? Jaké prostředí rostlinám a zvířatům nejvíce vyhovuje a jak citlivě reagují na změny?

Prohlídka zdarma v úterý 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Život v lese (okruh č. 2)

Výlet Vás pozve pod koruny lesních stromů. Exkurze otvírá oči a bystří smysly při pozorování přírody. Ukáže rozdíl mezi udržovanými lesy pro hospodářské využití a divokým přírodním lesem.

Prohlídka zdarma ve středu 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Vznik Labských pískovců (okruh č. 3)

Okružní výlet na téma vznik Země. Na pár minut se vrátíte o miliony let zpět v čase. Žáci a studenti si prohloubí své znalosti živou zkušeností přímo v krajině Labských pískovců.

Prohlídka zdarma ve čtvrtek 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Procházka po mořském dně (okruh č. 5)

Na skalních vrcholcích je třeba popustit uzdu vlastní představivosti. Na tomto místě totiž bývalo mořské dno, které je částečně zvěčněno i v pískovcových skalách.

Pro školky, družiny a skupiny dětí

DOWNLOAD: Středisko národního parku nabízí pro školní třídy a skupiny dětí (věk zhruba do deseti let) rovněž vzdělávací výlety s německým průvodcem. Jejich kompletní seznam najdete jako soubor PDF (0,5 MB) na  https://www.lanu.de/media/tyfd8982-e58707a4ff96dd46d1a6549a5d19a5d8/2016_Flyer_Bildungsprogramme_GS_Hort.pdf

Po stopách národního parku (okruh č. 1 - jen pro školní družiny)

Co to znamená Národní park a co se nachází za jeho branami? Zjistíte zde jaké prostředí rostlinám a zvířatům nejvíce vyhovuje a jak citlivě reagují na změny životního prostředí.

Prohlídka zdarma v úterý 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Život v lese (okruh č. 2)

Výlet Vás pozve pod koruny lesních stromů. Exkurze otvírá oči a bystří smysly při pozorování přírody. Ukáže rozdíl mezi udržovanými hospodářsky využívanými lesy a divokým lesem přírodním.

Prohlídka zdarma ve středu 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Po rysí stezce (okruh č. 3)

Od Informačního a návštěvnického střediska Národního parku až k rysímu výběhu vede rysí stezka, na které se děti dozvědí spoustu zajímavých informací o kočkách domácích, ale především o rysu ostrovidu a jeho životním prostředí.

Skály, jeskyně a čisticí písek (okruh č. 5 - jen pro školní družiny)

V jeskyních u skály Kleinhennensdorfer Stein se dostanete s baterkou a v odolném oblečení pískovci nejblíže, jak je to jen možné.

Informace o těchto i dalších okruzích pro školní skupiny naleznete na www.lanu.de/de/NationalparkZentrum/Angebote-rund-um-die-Natur/Bildungsprogramme-fuer-Kinder-und-Jugendliche.html, s českým průvodcem jsou však jen ty, které jsou uvedeny výše v tomto článku.

Hlavní informace o výletech do přírody pro školní skupiny

INFORMACE: otevřeno v pracovní dny | trvání cca 4,5 h | přihlášení minimálně 3 týdny předem | velikost skupiny do 25 dětí

Kontaktní informace viz níže

 


BAD SCHANDAU: Informační středisko NP Saské Švýcarsko - nabídky pro školy a skupiny na rok 2018 v češtině

Centrum Národního parku Saské Švýcarsko © Nabídky pro skupiny na rok 2016 © NationalparkZentrum

Informační středisko národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau poskytuje českým skupinám a školním třídám rozsáhlou vzdělávací nabídku v češtině. V češtině je kompletní stálá výstava včetně multimediálních exponátů. Čeští zaměstnanci centra navíc nabízí komentované prohlídky stálé výstavy i exkurze do přírody. Na stálé výstavě dostanou žáci české pracovní listy s úkoly a hádankami. V následujícím textu přinášíme praktické informace spojené s návštěvou centra a informace k organizaci výletu.

Stálá výstava s multimediálními stanovišti celá v češtině

Výstava věnovaná světu zvířat, rostlin a historii krajiny Labských pískovců a Národního parku Saské Švýcarsko. S modely, které se zde nachází, si lze doslova "vyhrát". Mají tu dokonce opravdové mraveniště či úplně tmavou místnost simulující bujarý noční život zvířectva ve volné přírodě. Expozice zabírá všechna tři patra budovy informačního střediska národního parku v Bad Schandau. Zabaví se tu malí i velcí milovníci přírody. Texty k výstavě, popisky exponátů a filmy jsou v češtině i v němčině. Skupinové prohlídky jsou taktéž v češtině, vedené českými průvodci. Expozice je rozšířena od července 2017 o klíčové téma „Rozvoj lesa“. V českém jazyce je rovněž 17minutový film o národním parku pod názvem »Perspektivy/Perspektiven«, jakož i film pro děti »Lesní skřítek na cestách/Ein Querx auf Reisen«. Český leták s informacemi o středisku a tamní výstavě viz www.drazdany.info/mages/stories/2016-07-17_np.pdf (PDF 1,2 MB)

Český servis pro skupiny a školy - rezervace prohlídky v češtině

Pokud byste chtěli navštívit stálou expozici informačního střediska národního parku v Bad Schandau se skupinou nebo školní třídou, doporučujeme se ohlásit alespoň 3 týdny předem přímo u českého zaměstnance střediska, pana Petra Boušky - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Zejména pro květen a červen je důležité, abyste si sjednali čas návštěvy s větším předstihem. Právě v těchto dvou měsících přijíždí do národního parku mnoho návštěvníků a školních tříd.

Kompletní komentovaná prohlídka s českým průvodcem není ve stálé expozici nutná, protože textový doprovod i multimediální stanoviště jsou k dispozici v češtině. Pokud byste si prohlídku s českým průvodcem přeci jen přáli, můžete si ji rovněž předem rezerovat. Ke vstupnému se pak připočítává ještě poplatek za prohlídku, a to 1,50 € za každého žáka a 2 € za dospělého. (Vstupné pro školní skupiny: dítě 1 € | dospělý doprovod zdarma).

Výlety do přírody

Na přání je možné objednat i kombinované programy s prohlídkou výstavy a výletem do přírody. Na všechny výlety je doporučována pevná obuv. V případě špatného počasí lze po domluvě termín změnit.

Parkování zájezdových autobusů

Pro zastavení autobusu a vystoupení cestujících je nejvýhodnější velké parkoviště "Parkplatz am Elbkai". Od informačního střediska národního parku je vzdálené 2 minuty pěší chůze. Cesta je vyznačena. Na parkovišti Elbkai autobusy dlouhodobě parkovat nemohou. Bezplatné parkování je k dispozici o dva kilometry dál, na parkovišti "Kiefricht" v horní části Bad Schandau ve směru Sebnitz. http://www.saechsische-schweiz-magazin.com/parkplaetze/102-parkplaetze-und-wanderparkplaetze/wanderparkplaetze/109-parkplatz-kiefricht-in-bad-schandau.html

Adresa pro navigaci: Kiefricht Promenade, 01814 Bad Schandau | Google mapa https://goo.gl/maps/NubhPp9jAco 

Příjezd veřejnou hromadnou dopravou

Pokud přijíždíte vlakem ze směru Děčín nebo Rumburk, vystupte na nádraží v Bad Schandau a nechte se přívozem převézt na druhou stranu Labe. K tomu nepotřebujete žádnou další jízdenku. Trajekt je zahrnut v ceně jízdenky S-Bahn nebo v jízdence Labe-Elbe. Z paluby už můžete po směru proudu Labe vidět budovu informačního střediska národního parku (NationalparkZentrum). Od kotviště přívozu je to jen asi 6 minut chůze. Cesta je vyznačena.

Český výukový materiál

Učitelé pro svou třídu na pokladně informačního střediska národního parku obdrží české pracovní listy s otázkami a úkoly. Rozlišuje se mezi žáky 1.-4., 5.-6. a 7.-10. třídy. Učitelé dostanou i česká řešení úkolů. K dispozici jsou pro všechny i psací potřeby. Učitel se může rozhodnout, jak s listy naloží. Někteří je posbírají a dokonce i oznámkují, jiní vyhodnotí listy později ve škole spolu s celou třídou. Zde najdete všechny pracovní listy také ke stažení https://photos.app.goo.gl/GHi36rIBbFbfEEC72. V případě zájmu zašle pan Bouška učitelům vyřešené úlohy mailem.

Zahrada a dětské hřiště

Pro rodiny, skupiny a školní třídy je následně k odpočinku a přestávce na svačinu k dispozici zahrada za budovou informačního střediska s venkovním dětským hřištěm. Při špatném počasí mohou třídy využít nabídky seminární místnosti přímo v budově.

Cena pro školní třídy

dítě 1 € | dospělý doprovod zdarma (1 dospělý na 10 žáků)

Cena zahrnuje návštěvu výstavy a film.

Cena pro turistické skupiny

2,50 € za osobu | zahrnuje vstup na výstavu Centra národního parku včetně filmu

1,90 €  za osobu | Pouze shlédnutí filmu „Perspektivy“, bez návštěvy výstavy. Pro skupiny, které nemají dostatek času na prohlídku výstavy.

Výstava má srozumitelné české popisky, a proto nutně nepotřebujete průvodce. Pokud byste si ale přesto přáli prohlídku s průvodcem, je to možné za příplatek 15 € pro skupinu do 10 osob a 1,50 € za každou další osobu. 

Vzdělávací programy s výletem do přírody stojí pro školní skupinu 30 € (za celou skupinu do 25 účastníků). Při návštěvě výstavy se platí navíc vstupné.