Bad Schandau / Drážďany 6.6.2017


Dobrý den,

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko nabízí skupinám a školním třídám prohlídky výstavy a výlety do přírody s českými průvodci. Seznam nabídek najdete níže v textu. Výstava ve Středisku NP bude od července rozšířena o novou expozici na téma les. Tato i ostatní expozice jsou kompletně i česky. Český leták s informacemi o středisku a tamní výstavě viz www.drazdany.info/mages/stories/2016-07-17_np.pdf (PDF 1,2 MB)

Fotografie k propagačním účelům najdete na https://goo.gl/photos/S3ChRtbAdgfBrhiy9 (prosím, uvádějte u nich jméno fotografa a copyright, jak je uvedeno v popiskách. Děkujeme).

Fotografie k propagačním účelům na Google Photos

Najdete nás také na drazdany.info a na sociálních sítích Twitter a Facebook.

Pěkný den Vám z Drážďan přeje
Susanne Arens a Pavla Kopecká


Susanne Arens (dříve Gertoberens) •  Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 | D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.netwww.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


SASKÉ ŠVÝCARSKO: Nabídky pro školy a skupiny v češtině

Okružní výlety do přírody pro školní skupiny s českým průvodcem

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko ©

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko pořádá mimo jiné také vzdělávací výlety. Přihlásit se na ně mohou školy všech stupňů, gymnázia, ale i školky a jiné dětské či studentské skupiny.

Pro střední školy a gymnázia

DOWNLOAD: Středisko národního parku nabízí pro školní a gymnaziální třídy rovněž vzdělávací výlety s německým průvodcem. Jejich kompletní seznam najdete jako soubor PDF (0,5 MB) na https://www.lanu.de/media/tyfd8983-ae06e2a38e18e2c60bce92009954663b/2016_Flyer_Bildungsprogramme_OS_GYM.pdf

Po stopách národního parku (okruh č. 1)

Co to znamená Národní park a co se nachází za jeho pomyslnými branami? Jaké prostředí rostlinám a zvířatům nejvíce vyhovuje a jak citlivě reagují na změny?

Prohlídka zdarma v úterý 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Život v lese (okruh č. 2)

Výlet Vás pozve pod koruny lesních stromů. Exkurze otvírá oči a bystří smysly při pozorování přírody. Ukáže rozdíl mezi udržovanými lesy pro hospodářské využití a divokým přírodním lesem.

Prohlídka zdarma ve středu 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Vznik Labských pískovců (okruh č. 3)

Okružní výlet na téma vznik Země. Na pár minut se vrátíte o miliony let zpět v čase. Žáci a studenti si prohloubí své znalosti živou zkušeností přímo v krajině Labských pískovců.

Prohlídka zdarma ve čtvrtek 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Procházka po mořském dně (okruh č. 5)

Na skalních vrcholcích je třeba popustit uzdu vlastní představivosti. Na tomto místě totiž bývalo mořské dno, které je částečně zvěčněno i v pískovcových skalách.

Pro školky, družiny a skupiny dětí

DOWNLOAD: Středisko národního parku nabízí pro školní třídy a skupiny dětí (věk zhruba do deseti let) rovněž vzdělávací výlety s německým průvodcem. Jejich kompletní seznam najdete jako soubor PDF (0,5 MB) na  https://www.lanu.de/media/tyfd8982-e58707a4ff96dd46d1a6549a5d19a5d8/2016_Flyer_Bildungsprogramme_GS_Hort.pdf

Po stopách národního parku (okruh č. 1 - jen pro školní družiny)

Co to znamená Národní park a co se nachází za jeho branami? Zjistíte zde jaké prostředí rostlinám a zvířatům nejvíce vyhovuje a jak citlivě reagují na změny životního prostředí.

Prohlídka zdarma v úterý 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Život v lese (okruh č. 2)

Výlet Vás pozve pod koruny lesních stromů. Exkurze otvírá oči a bystří smysly při pozorování přírody. Ukáže rozdíl mezi udržovanými hospodářsky využívanými lesy a divokým lesem přírodním.

Prohlídka zdarma ve středu 8:30–14:30 (nutná rezervace)

Po rysí stezce (okruh č. 3)

Od Informačního a návštěvnického střediska Národního parku až k rysímu výběhu vede rysí stezka, na které se děti dozvědí spoustu zajímavých informací o kočkách domácích, ale především o rysu ostrovidu a jeho životním prostředí.

Skály, jeskyně a čisticí písek (okruh č. 5 - jen pro školní družiny)

V jeskyních u skály Kleinhennensdorfer Stein se dostanete s baterkou a v odolném oblečení pískovci nejblíže, jak je to jen možné.

Informace o těchto i dalších okruzích pro školní skupiny naleznete na www.lanu.de/de/NationalparkZentrum/Angebote-rund-um-die-Natur/Bildungsprogramme-fuer-Kinder-und-Jugendliche.html, s českým průvodcem jsou však jen ty, které jsou uvedeny výše v tomto článku.

Hlavní informace o výletech do přírody pro školní skupiny

INFORMACE: otevřeno v pracovní dny | trvání cca 4,5 h | přihlášení minimálně 3 týdny předem | velikost skupiny do 25 dětí

Kontaktní informace viz níže

 


BAD SCHANDAU: Informační středisko NP Saské Švýcarsko - nabídky pro školy a skupiny na rok 2018 v češtině

Centrum Národního parku Saské Švýcarsko © Nabídky pro skupiny na rok 2016 © NationalparkZentrum

Informační středisko národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau poskytuje českým skupinám a školním třídám rozsáhlou vzdělávací nabídku v češtině. V češtině je kompletní stálá výstava včetně multimediálních exponátů. Čeští zaměstnanci centra navíc nabízí komentované prohlídky stálé výstavy i exkurze do přírody. Na stálé výstavě dostanou žáci české pracovní listy s úkoly a hádankami. V následujícím textu přinášíme praktické informace spojené s návštěvou centra a informace k organizaci výletu.

Stálá výstava s multimediálními stanovišti celá v češtině

Výstava věnovaná světu zvířat, rostlin a historii krajiny Labských pískovců a Národního parku Saské Švýcarsko. S modely, které se zde nachází, si lze doslova "vyhrát". Mají tu dokonce opravdové mraveniště či úplně tmavou místnost simulující bujarý noční život zvířectva ve volné přírodě. Expozice zabírá všechna tři patra budovy informačního střediska národního parku v Bad Schandau. Zabaví se tu malí i velcí milovníci přírody. Texty k výstavě, popisky exponátů a filmy jsou v češtině i v němčině. Skupinové prohlídky jsou taktéž v češtině, vedené českými průvodci. Expozice je rozšířena od července 2017 o klíčové téma „Rozvoj lesa“. V českém jazyce je rovněž 17minutový film o národním parku pod názvem »Perspektivy/Perspektiven«, jakož i film pro děti »Lesní skřítek na cestách/Ein Querx auf Reisen«. Český leták s informacemi o středisku a tamní výstavě viz www.drazdany.info/mages/stories/2016-07-17_np.pdf (PDF 1,2 MB)

Český servis pro skupiny a školy - rezervace prohlídky v češtině

Pokud byste chtěli navštívit stálou expozici informačního střediska národního parku v Bad Schandau se skupinou nebo školní třídou, doporučujeme se ohlásit alespoň 3 týdny předem přímo u českého zaměstnance střediska, pana Petra Boušky - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Zejména pro květen a červen je důležité, abyste si sjednali čas návštěvy s větším předstihem. Právě v těchto dvou měsících přijíždí do národního parku mnoho návštěvníků a školních tříd.

Kompletní komentovaná prohlídka s českým průvodcem není ve stálé expozici nutná, protože textový doprovod i multimediální stanoviště jsou k dispozici v češtině. Pokud byste si prohlídku s českým průvodcem přeci jen přáli, můžete si ji rovněž předem rezerovat. Ke vstupnému se pak připočítává ještě poplatek za prohlídku, a to 1,50 € za každého žáka a 2 € za dospělého. (Vstupné pro školní skupiny: dítě 1 € | dospělý doprovod zdarma).

Výlety do přírody

Na přání je možné objednat i kombinované programy s prohlídkou výstavy a výletem do přírody. Na všechny výlety je doporučována pevná obuv. V případě špatného počasí lze po domluvě termín změnit.

Parkování zájezdových autobusů

Pro zastavení autobusu a vystoupení cestujících je nejvýhodnější velké parkoviště "Parkplatz am Elbkai". Od informačního střediska národního parku je vzdálené 2 minuty pěší chůze. Cesta je vyznačena. Na parkovišti Elbkai autobusy dlouhodobě parkovat nemohou. Bezplatné parkování je k dispozici o dva kilometry dál, na parkovišti "Kiefricht" v horní části Bad Schandau ve směru Sebnitz. http://www.saechsische-schweiz-magazin.com/parkplaetze/102-parkplaetze-und-wanderparkplaetze/wanderparkplaetze/109-parkplatz-kiefricht-in-bad-schandau.html

Adresa pro navigaci: Kiefricht Promenade, 01814 Bad Schandau | Google mapa https://goo.gl/maps/NubhPp9jAco 

Příjezd veřejnou hromadnou dopravou

Pokud přijíždíte vlakem ze směru Děčín nebo Rumburk, vystupte na nádraží v Bad Schandau a nechte se přívozem převézt na druhou stranu Labe. K tomu nepotřebujete žádnou další jízdenku. Trajekt je zahrnut v ceně jízdenky S-Bahn nebo v jízdence Labe-Elbe. Z paluby už můžete po směru proudu Labe vidět budovu informačního střediska národního parku (NationalparkZentrum). Od kotviště přívozu je to jen asi 6 minut chůze. Cesta je vyznačena.

Český výukový materiál

Učitelé pro svou třídu na pokladně informačního střediska národního parku obdrží české pracovní listy s otázkami a úkoly. Rozlišuje se mezi žáky 1.-4., 5.-6. a 7.-10. třídy. Učitelé dostanou i česká řešení úkolů. K dispozici jsou pro všechny i psací potřeby. Učitel se může rozhodnout, jak s listy naloží. Někteří je posbírají a dokonce i oznámkují, jiní vyhodnotí listy později ve škole spolu s celou třídou. Zde najdete všechny pracovní listy také ke stažení https://photos.app.goo.gl/GHi36rIBbFbfEEC72. V případě zájmu zašle pan Bouška učitelům vyřešené úlohy mailem.

Zahrada a dětské hřiště

Pro rodiny, skupiny a školní třídy je následně k odpočinku a přestávce na svačinu k dispozici zahrada za budovou informačního střediska s venkovním dětským hřištěm. Při špatném počasí mohou třídy využít nabídky seminární místnosti přímo v budově.

Cena pro školní třídy

dítě 1 € | dospělý doprovod zdarma (1 dospělý na 10 žáků)

Cena zahrnuje návštěvu výstavy a film.

Cena pro turistické skupiny

2,50 € za osobu | zahrnuje vstup na výstavu Centra národního parku včetně filmu

1,90 €  za osobu | Pouze shlédnutí filmu „Perspektivy“, bez návštěvy výstavy. Pro skupiny, které nemají dostatek času na prohlídku výstavy.

Výstava má srozumitelné české popisky, a proto nutně nepotřebujete průvodce. Pokud byste si ale přesto přáli prohlídku s průvodcem, je to možné za příplatek 15 € pro skupinu do 10 osob a 1,50 € za každou další osobu. 

Vzdělávací programy s výletem do přírody stojí pro školní skupinu 30 € (za celou skupinu do 25 účastníků). Při návštěvě výstavy se platí navíc vstupné.


-- NOVINKA OD ČERVENCE -- "Rozvoj lesa" - nová expozice

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko připravilo novou expozici o lese ©  NP Saské Švýcarsko

Stálá expozice v horním patře Střediska národního parku bude rozšířena od července 2017 o klíčové téma „Rozvoj lesa“. Budou zde představeny dva základní typy lesů. Na jedné straně les hospodářský, sloužící k produkci dřeva. Na straně druhé pak přirozený les národního parku, jenž se řídí heslem „Ponechte přírodu přírodou“. Oba typy lesa mají svůj význam a své oprávnění. Pokud člověk chce užívat dřevo jako surovinu, nemůže čekat, až stromy spadnou samy od sebe. Naopak ale, v přirozeném lese národního parku, je mrtvé dřevo zdrojem potravy datlů, otvory v kmenech slouží sovám k uhnízdění a trouchnivé dřevo je domovem brouků. Spadlý strom poskytuje živnou půdu pro nový život a přispívá k přirozené obnově lesa.

Nová část výstavy srovnává oba dva výše uvedené typy lesa. Návštěvníci zde najdou odpovědi na otázky jako například: Jakého stáří může les dosáhnout? Kdy kvetou dymnivky? Proč se v Saském Švýcarsku zatím nevyskytuje datlík tříprstý, který je nejvzácnějším ze všech druhů datlů? Jaké moderní stroje jsou vhodné pro těžbu dřeva? A jak budou asi lesy vypadat v budoucnosti?

Umělé siluety stromů spolu se stromy opravdovými tu vytvoří malý lesík. Jsou tu figuríny strážců národního parku, jak diskutují s výletníky. Vše v životní velikosti a jejich rozhovor si návštěvníci mohou poslechnout buď v němčině nebo v češtině. Interaktivní prvky, jako tajemné skříňky, do nichž lze nahlédnout, hra o semenech stromů či prolézací tunel, nabízí pohled na les a jeho obyvatele ze zcela nové perspektivy. Jedná se o nejobsáhlejší výstavní projekt na téma les od otevření Střediska Národního parku v roce 2001.

Německý text

Die Dauerausstellung im oberen Stockwerk des NationalparkZentrums wird ab Juli 2017 um das große Thema „Waldentwicklung“ erweitert. Zwei grundlegende Waldtypen werden vorgestellt. Einerseits der wirtschaftlich genutzte Wald, in dem Holz „geerntet“ wird. Auf der anderen Seite der naturnahe Wald der Nationalparks, wo weltweit das Motto heißt „Natur Natur sein lassen“. Beide Waldbilder haben ihre Daseinsberechtigung und ihren Sinn. Wenn der Mensch Holz nutzen will, darf er nicht warten, bis der Baum von alleine umfällt. Im Nationalpark jedoch gilt Totholz als Futterquelle für Spechte, Bruthöhle für Eulen und Wohnstätte für Käfer. Ein umgefallener Baum liefert dort den Humus für neues Leben und sorgt für eine Naturverjüngung. | Im neuen Ausstellungsmodul des NationalparkZentrums werden beide Waldtypen verglichen. Die Besucher finden Antworten auf Fragen wie: Wie alt kann ein Wald werden? Wann blüht der Lerchensporn? Wieso gibt es in der Sächsischen Schweiz noch keinen Dreizehenspecht, der seltenste unter allen Spechtarten. Welche modernen Maschinen sind für die Holzernte geeignet? Und wie sieht der Wald der Zukunft aus? Und wie könnte der Wald der Zukunft überhaupt aussehen? | Künstliche Baumsilhouetten vereinen sich mit diversen echten Bäumen zu einem Mini-Wald. Lebensgroße Nationalpark-Ranger und Wanderer diskutieren miteinander fast wie im richtigen Leben - das Gespräch lässt sich auch auf Tschechisch abspielen. Interaktive Elemente wie Guckkästen, ein Spiel über Baumsamen und Kriechtunnel ermöglichen ungewöhnliche Blickwinkel auf verschiedene Facetten des Waldes und seiner Bewohner. Es ist der umfangreichste Ausstellungsneubau zum Thema Wald seit Eröffnung des Nationalparkzentrums 2001.

 


Centrum Národního parku v Bad Schandau - hlavní informace

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko © Steffie Engelbrecht

V informačním a návštěvnickém středisku Národního parku v Bad Schandau (NationalparkZentrum) získají návštěvníci i v ČEŠTINĚ informace o národním parku Saské Švýcarsko. Toto středisko není jen běžným informačním centrem, ale rovněž místem setkávání a vzdělávání. Všechny informace v expozici rovněž v češtině.

OTEVŘENO: duben až říjen, denně 9–18 h | listopad až březen, denně mimo pondělí 9-17 h

KDE: Dresdner Straße 2b, 01814 Bad Schandau

VSTUPNÉ: 4 €/ 3 € | rodinná vstupenka 8,50 €  (dva dospělí a děti do 16 let) | do 6 let zdarma | školní třídy - děti 1 €, dospělý doprovod zdarma | turistické skupiny 2,50 € za osobu

www.lanu.de (DE) | Český blog na DRAZDANY.info www.drazdany.info/saske-svycarsko | český leták s informacemi o Středisku NP (pdf, 1,2 MB)

Rezervace prohlídek a kontaktní informace

Objednání prohlídek a výletů do přírody pro školy a skupiny mailem u pana Boušky (mailová adresa viz níže) nebo na adrese Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt, NationalparkZentrum Sächsische Schweiz, Dresdner Straße 2 B, 01814, Bad Schandau |  fax +49 35022 5 02 35

Český zaměstnanec střediska NP pan Petr Bouška Vám rád zodpoví případné další dotazy ohledně prohlídek a exkurzí do přírody - telefon +49 35022 5 02 31 | e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
KALENDÁŘ AKCÍ

Seznam akcí na DRAZDANY.info


NEPOSÍLAT?

Naším cílem je zasílat informace pouze cestovním kancelářím a autobusovým dopravcům, kteří o ně mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud jej tedy například doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše informace stojí.

V případě, že o danou tematiku nemáte zájem, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT".

Naopak v případě, že se o Sasko a Drážďany zajímáte, můžete nás kdykoliv kontaktovat. Kontaktní údaje najdete v úvodu tohoto e-mailu. K odběru zpravodaje pro rok 2017 se můžete přihlásit na www.drazdany.info/telegram.