Vytisknout
Kategorie: Weimar

Muzeum Bauhaus ve Výmaru otevřené v roce 2019 Foto © ddin.de

Jedna z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby Bauhaus byla původně založena ve Výmaru v německém Durynsku. K příležitosti stého výročí je v rodném městě otevřené nové muzeum nazvané jednoduše »Bauhaus«.

Impozantní "kostka" představuje ve čtyřech poschodích jednu z nejvýznamnějších sbírek tehdejšího Bauhausu na světě. Výstava se zaměřuje jednak na ikony designu, jednak na dosud nezveřejněné dobové dokumenty. V blízkosti, na rozhraní mezi historickým Výmatem a bývalým nacistickým Gauforumem, bylo v době slavné školy otevřeno i »Neues Museum« (Nové muzeum), nyní s expozicí »Van de Velde, Nietzsche a modernismus kolem roku 1900« věnovanou průkopníkům Bauhausu, stojí rovněž za návštěvu.

Místa spojená s Bauhausem jak ve Výmaru, stejně tak i v Desavě, kam byla škola později přesunuta, jsou od roku 1996 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Výmar je reprezentován hned třemi objekty: Hlavní budovou univerzity Bauhaus Výmar, bývalou Školou užitého umění a budovou vzorového domu Haus Am Horn, který reprezentoval tehdejší představu moderního bydlení ve stylu Bauhaus.

Bauhaus působil i na českou a slovenskou avantgardu. Jeho vliv v České republice můžeme hledat například v Brně, kdy se nám vybaví slavná vila Tugendhat navržena architektem a posledním ředitel školy Ludwigem Mies van der Rohe. V sousedním Slovensku na Bauhaus  navázala v letech 1928 až 1939 bratislavská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (SUR). 

Hlavní informace

KDY: pondělí 10–14:30, úterý–neděle 10–18 hodin

KDE: Stéphane-Hessel-Platz 1, Weimar

VSTUPNÉ: 11/7 €, školáci a studenti (16–20 let) 3,50 € | Vzhledem k množství návštěvníků doporučujeme rezervavat si tzv. "časové okénko" pro vstup: tickets.klassik-stiftung.de

Aplikace »Bauhaus+« ke stažení App-Store (iOS) | Playstore (Android)    www.klassik-stiftung.de/museen-orte (DE) |  www.drazdany.info/bauhaus (CZ)