© Schlösserland Sachsen

Monumentální renesanční zámek stojí na dobře zvoleném místě - toto staré lovecké sídlo se tyčí na porfyrové skále nad údolím řeky Zschopau a pro tvar své střechy bývá nazýváno »Korunou Krušnohoří«. Tato impozantní stavba byla dokončena roku 1572 a ani po více než čtyřech stoletích neztratila nic ze svého půvabu.

VÍCE NA: www.zeme-zamku-sasko.cz (CZ) | mapa na google places | www.ddin.cz/augustusburg (CZ)

{mosmap zoom='9'| text=''| marker='1'| mapType = 'normal' | centerlat='51.06069'| centerlon='13.27542'|lat='50.81292'| lon='13.099337'}

Přejít na Google Places

 

ZÁMECKÝ PARK LICHTENWALDE: „Všední lidé“ - výstava pod širým nebem | 28.03.-01.11.2015

Polonéza na výstavě pod širým nebem v parku zámku Lichtenwald © Christel Lechner, Schlösserland Sachsen

Výstava „Všední lidé“ pod širým nebem v parku zámku Lichtenwalde zve návštěvníky k neobvyklé procházce. 63 soch z dílny Christel Lechner rozmístěných po parku zaručují nejen neobvyklou procházku spojenou s uměleckým zážitkem, ale i pobavení, a to bez ohledu na věk návštěvníků. Dotýkání se exponátů, stejně jako i fotografování se s nimi je vysloveně žádoucí!

Díla představují momentky z každodenního života, jaký jej všichni známe: zasněná žena ve svátečních šatech si jen tak leží na louce. Skupinka postarších dam s plovacími deskami v podpaží se sebevědomě vydává za svým pohodovým koupáním. Skupina betonových postav nacvičuje polonézu a kulisu jim k tomu vytvářejí hravé zahradní kompozice, fontány a úžasné průhledy do památkově chráněného parku. Návštěvník se může mezi tanečníky zařadit a vytvořit si nevšední fotografii.

O tvůrkyni

Umělkyně Christel Lechner se se svými roztomile bizarními postavami proslavila po celém Německu. Christel Lechner, narozena 1947, je mistryní v práci s keramikou, sochařkou i performátorkou. Její „Všední lidé“ představují postavy v nadživotní velikosti vytvořené z umělé hmoty a betonu, pečlivě vymodelované a natřené pastelovými barvami. Betonem coby sochařských materiálem se Christel Lechner zabývá již 25 let. Pro prezentaci svých děl ráda využívá veřejné prostory. Jde jí při tom o to, aby postavu člověka či skupin lidí představila v naprosto všedních situacích a tím vytvořila portréty kohokoli z nás. Podařilo se jí snad více než komukoli jinému propojit normálnost s uměleckým ztvárněním. Drží se při tom hesla, že především správný odstup nás učí správnému náhledu.

O zámku Lichtenwalde a jeho parku

Zámek a park Lichtenwalde  nacházející se jen pár minut jízdy autem od Chemnitz představují jeden z nejpozoruhodnějších barokních komplexů v Německu. Park byl zrekonstruován podle historických podkladů na ploše deseti hektarů. Je protnut celou řadou pohledových i cestních linií, vybaven 335 historickými fontánami, skrytými pavilóny a lavičkami, čímž se může směle srovnávat s největšími parky v Německu. Pohledy hluboko do údolí s klikatící se řekou Zschopau přímo vybízejí k zastavením. V roce 2010 byl zdejší zámek velmi pečlivě a s velkou láskou zrestaurován a dnes se v něm nalézá Schatzkammermuseum, tedy muzeum pokladnic  s velmi pozoruhodnou sbírkou uměleckých i kultovních předmětů z Tibetu a Nepálu, zrovna tak jako i porcelán, nábytek, lakované předměty a hedvábné výšivky z Číny a Japonska. K těmto sbírkám se řadí ještě dřevěné a keramické skulptury ze Západní Afriky a jedna z největších sbírek německých psaligrafických siluet z období tří staletí.

Hlavní informace o výstavě „Všední lidé“ v parku zámku Lichtenwalde

KDY: 28.03.-01.11.2015 | denně 9:30-18:00 h

KDE: Schloss und Park Lichtenwalde, Schlossallee 1, 09577 Niederwiesa

VSTUPNÉ: dospělí 3,50 €, děti 3 €

www.die-sehenswerten-drei.de (CZ | EN | DE) | Podrobné informace ke všem zámkům Země zámků Sasko naleznete na odkazu www.schloesserland-sachsen.de (CZ | EN | DE)

DE: Schloss Lichtenwalde, Open-Air-Ausstellung "Alltagsmenschen", Schlösserland Sachsen

Fotogalerie

Polonéza na výstavě pod širým nebem v parku zámku Lichtenwald © Christel Lechner, Schlösserland Sachsen

Poloha na mapě - Zámek Lichtenwalde

Přejít na Google Places

{mosmap zoom='9'| text=''| marker='1'| mapType = 'normal' | centerlat='51.06069'| centerlon='13.27542'|lat='50.8851399'| lon='13.0006931'}

Německý text

Open-Air-Installation im Schlosspark Lichtenwalde | Vom 28. März bis 1. November 2015 findet die Open-Air-Ausstellung "Alltagsmenschen" im Schlosspark Lichtenwalde bei Chemnitz statt. Die 63 Skulpturen der Künstlerin Christel Lechner laden die Besucherinnen und Besucher zu einem Spaziergang der besonderen Art ein und bieten sowohl künstlerischen Genuss, als auch unterhaltsamen Spaß für jedes Lebensalter – Anfassen und Fotografieren sind ausdrücklich erwünscht. Es sind Momentaufnahmen des Alltags, wie sie fast jeder kennt: Eine Frau liegt verträumt im Sonntagskleid auf der Wiese. Eine Gruppe älterer Damen macht sich, mit dem Schwimmbrett unterm Arm, selbstbewusst auf den Weg zu einem vergnüglichen Badetag. Vor der Kulisse verspielter Gartenanlagen, Springbrunnen und wunderschöner Blickachsen im denkmalgeschützten Park übt eine vergnügte Gruppe von Betonfiguren Polonaise, in die sich der Besucher für ein Foto mit einreihen kann. |  Über die Künstlerin:  Die Künstlerin Christel Lechner hat sich mit ihren liebenswürdig-skurrilen Skulpturen bereits in ganz Deutschland einen Namen gemacht.  Christel Lechner, 1947 geboren, ist Keramikmeisterin, Bildhauerin und Installationskünstlerin. Ihre „Alltagsmenschen" sind überlebensgroße, aus Kunststoff und Beton gefertigte, sorgfältig modellierte und mit pastellenen Farben bemalte Figuren. Seit mehr als 25 Jahren befasst sich Christel Lechner mit dem Material Beton. Sie nutzt vor allem den öffentlichen Raum, um Menschen oder Menschengruppen in alltäglichen Situationen darzustellen und damit jeden von uns zu porträtieren. Wie keinem anderen gelingt es ihr, künstlerische Betrachtung und Normalität zu vereinen – getreu dem Motto, dass vor allem der Abstand das Sehen lehrt. | Über Schloss und Park Lichtenwalde:  Schloss und Park Lichtenwalde – nur wenige Minuten Autofahrt von Chemnitz entfernt – bilden eines der bemerkenswertesten Barock-Ensembles in Deutschland. Nach historischem Vorbild rekonstruiert, kann sich der Lichtenwalder Schlosspark mit seinen 10 Hektar, mit überwältigend vielen Sicht- und Wegachsen, 335 historischen Fontänen, versteckten Pavillons und Sitzbänken mit den großen Parks in Deutschland messen. Blicke tief ins Tal mit der sich dunkel dahin schlängelnden Zschopau laden zum Verweilen ein. Das 2010 grundlegend und mit viel Liebe zum Detail restaurierte Schloss beherbergt mit seinem „Schatzkammermuseum" außergewöhnliche Sammlungen von Kunst- und Ritualgegenständen aus Tibet und Nepal sowie Porzellane, Möbel, Lackarbeiten und Seidenstickereien aus China und Japan. Dazu kommen Holz- und Keramikskulpturen aus Westafrika und eine der umfangreichsten Sammlungen deutscher Scherenschnitte aus drei Jahrhunderten.