Výstava UMĚNÍ JSI TY! byla díky velkému zájmu veřejnosti prodloužena až do konce roku 2013 © Schloss Augustusburg

Díky obrovskému návštěvnickému zájmu byla interaktivní výstava prodloužena minimálně do Silvestra. Ve 14 zámeckých místnostech je instalováno celkem 24 velkých nástěnných obrazů, které díky optickému klamu vytváří iluzi trojrozměrnosti.

Šéfka zámku Patrizia Meyn nám zároveň prozradila, že v současnosti probíhají další jednání, aby výstava mohla být otevřena i po novém roce. Od zahájení výstavy koncem června přišly na renesanční zámek desetitisíce návštěvníků. Především o víkendech a v době prázdnin se  před zámkem tvořily dlouhé fronty. "Prodloužením výstavy tak reagujeme na enormní návštěvnický zájem a chceme tím předejít eventuálnímu přeplnění výstavy, které by těsně před jejím plánovaným ukončením eventuálně hrozilo. Zároveň děkujeme všem dosavadním návštěvníkům za jejich trpělivost." Patrizia Meyn také dodala, že úspěch výstavy souvisí s tím, že se pořadatelům podařilo vytvořit zábavnou a živou výstavu, při níž se návštěvníci mohli sami zapojit do děje a dotvářet obrazy v roli fotografů i aktérů znázorněných scén zcela podle vlastní fantazie.

Výstava UMĚNÍ JSI TY! přenese její účastníky na ulici čínského velkoměsta, posadí je do typického londýnského autobusu, nebo je pošle venčit dinosaura. Podat pac tygrovi nebo ztroskotat na lodi se tu dá také. Prostřednicím vlastního objektivu pak vše vypadá opravdicky. Velkoformátových obrazů malovaných olejovými a akrylovými barvami je možné se dotýkat, po některých dokonce i chodit. Všechna díla jsou vytvořena zvláštní malířskou technologií, kterou ovládají malíři v Číně a Koreji. Na Augustusburgu mají svou evropskou premiéru. Poprvé byla vystavována v čínské metropoli Hangzhou, kam přitáhla rovněž tisíce lidí. Obdobný úspěch slavila i výstava na Augustusburgu, kde zaujala především mladé návštěvnicky. Ale nejen náctiletí byli nadšeni z možnosti podělit se o fotografie na sociálních sítích se svými přáteli a příbuznými.

Takže vypravíte-li se na Augustusburg, nezapomeňte si fotoaparát či smartphone. Výstavu si také nejlépe užijete, pokud se jí zúčastníte ve skupině se svými přáteli. Ale o návštěvu zámeckého muzea v kombinaci z výstavou se zajímala i celá řada firem, které zámek navštívili v rámci seminářů a firemních akcí.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vlastní fotografie z výstavy. Odkaz na ně můžete zkopírovat do komentáře pod tímto článkem. Twitter #Augustusburg3D.

KDY: 29.06.–10.11.2013, denně 11–18 h | od 1.11.–31.12.2013 11–17 h, o víkendech a svátcích 10–17 h

KDE: Zámek Augustusburg, adresa: Schloss Augustusburg, 09573 Augustusburg | telefon +49 37291 3800

DOPRAVA: veřejnou dopravou – vlaková linka 517 (Flöha - Bärenstein) do vlakové stanice »Erdmannsdorf-Augustusburg«. Odtud je to k zámku zhruba 30 minut pěšky. Nahoru se můžete vydat ale také historickou pozemní lanovkou (doba jízdy cca 8 minut). Pěší cesta od lanovky (tj. ze stanice »Augustusburg Bergstation«) trvá asi 10 minut. Jízdné 4 €/ 1 €, viz www.drahtseilbahn-augustusburg.de (DE) | autem – 60 km z Chomutova, 90 km z Karlových Varů, 80 km z Mostu

VSTUPNÉ: Muzeum motorek »Motorradmuseum« 6 €/ rodina 16 € | Zámek »Schlossmuseum« 6 €/ rodina 16 € (AUDIOGUIDE v češtině 2 €) | Mučírna »Schlosskerker« 2 € | Všechno výše uvedené »Kombiticket« 12 €/ rodina 30 € | Vyhlídková věž »Aussichtsturm« 1 € | Výstava 3D obrazů »Du bist die Kunst« 7,50 € | 1 dospělý + 1 dítě 10 € | 2 dospělí 13 € | 15,50 € 2 dospělí + 1 dítě | 17,50 € 2 dosp. + 2 - 3 děti | skupinové slevy - školní třídy 2 € za 1 dítě

www.die-sehenswerten-drei.de (DE)

Výstava UMĚNÍ JSI TY! byla díky velkému zájmu veřejnosti prodloužena až do konce roku 2013 © Schloss Augustusburg

DE: DU BIST DIE KUNST! – Faszinierende Mitmach-Illusionen aus China, Europapremiere, Schloss Augustusburg bei Chemnitz

Zámek Augustusburg »Koruna Krušnohoří«

Kde kdysi odfrkovali hřebci zapřažení do panských kočárů, dnes duní koně motoroví. Zámek Augustusburg je oblíbeným cílem fanoušků dvoukolých ořů. Sídlí tu největší muzeum motocyklů v Evropě a každý podzim se sem sjíždí motorkářská komunita na pravidelná setkání.

Monumentální renesanční zámek, původně lovecké sídlo, stojí na porfyrové skalní kupě nad údolím řeky Zschopau. Zřejmě kvůli tvaru své střechy je už odedávna nazýván »Korunou Krušnohoří«. Impozantní stavba byla dokončena už roku 1572 a ani po více než čtyřech stoletích zámek neztratil nic ze svého půvabu.

Nejlépe se o tom můžete přesvědčit z vyhlídkové věže uprostřed zámeckého komplexu. Milovníky umění nejspíš potěší pohled na oltářní obraz v zámecké kapli. Je dílem Lucase Cranacha mladšího a patří k nejpozoruhodnější svého druhu. Od okamžniku vysvěcení kaple nikdy toto místo neopustil.

(Další informace v češtině www.schloesserland-sachsen.de/cz/zamky_hrady_a_zahrady/zamky/zamek_augustusburg/ )

Monumentální renesanční zámek Augustusburg je už odedávna nazýván »Korunou Krušnohoří« © Schlösserland Sachsen

Článek o zahájení výstavy UMĚNÍ JSI TY!