Zámek Albrechtsburg © Schlösserland Sachsen

Míšeňský Albrechtsburg je nejstarší zámecká stavba v Německu. Zámek Albrechtsburg se pyšní ještě dalším významným prvnestvím. August Silný zde založil první evropskou porcelánku. Těmto tématům je věnována multimediální a inovativní stálá výstava „Trendsetter seit 1471“ ("Udáváme trend od roku 1471"), pro níž je k dispozici český audioprůvodce. Je možné rovněž objednat prohlídku zámku s českým průvodcem.

Výstava na zámku Albrechtsburg v Míšni dokazuje, že v Sasku milují dobré pivo - a to už tisíc let © Schloesserland Sachsen, Foto: Sylvio Dittrich

Nejstarší saský zámek Albrechtsburg v Míšni připravil mimořádnou výstavu »Na zdraví! Tisíc let piva v Sasku«. A proč zrovna o pivu? Od první zmínky o výrobě medového piva na zámku totiž letos uplynulo celých tisíc let! A ona první zmínka o vaření piva v Sasku v kronice biskupa Dětmara z Merseburgu měla nadmíru pádný důvod: 13. září léta páně 1015 napadl polský vévoda Měšek II. se svým vojskem Míšeň a Albrechtsburg zapálil. Pro nedostatek vody uhasily „statečné ženy z Míšně“ oheň tekutinou, která byla právě po ruce - medovým pivem.

Výstava na zámku Albrechtsburg v Míšni © Albrechtsburg Meissen

Na hradě Albrechtsburg, který se tyčí nad Míšní, vznikla před 300 lety první porcelánová manufaktura v Evropě. V roce 1710 zde začalo vítězná výroba míšeňského porcelánu. V roce 2010 si toto výročí připomínáme zvláštní výstavou "Stein der Weis(s)en (Bilé Zlato)“, která je k vidění přesně tam, kde vše začalo - na hradě Albrechtsburg.