Úzkokolejka Pressnitztalbahn (česky Přísečnická údolní dráha) spojila krušnohorská města Wolkenstein a Jöhstadt prvního června roku 1892. V roce 2017 slaví úzkokolejka 125 let od svého založení a 25 let od znovuzahájení provozu trati v historickém stylu. Z původně 24kilometrové trati je v současnosti v provozu pouze patnáctý až třiadvacátý kilometr, tj. 8kilometrový úsek mezi městečky Steinbach a Jöhstadt. Od května do října o všech sobotách a nedělích a některých svátcích jezdí na trati jeden vlak tažený dieselovou lokomotivou. O vybraných svátcích zajišťují provoz dvě parní lokomotivy (viz dole uvedený německý leták s jízdním řádem). V neprovozované části dráhy, tedy mezi městy Wolkenstein a Steinbach jezdí o vybraných víkendech a vybraných svátcích historický autobus tzv. "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal". Viz kalendář akcí.

Úzkokolejka Pressnitztalbahn a slavnostní jízdy

PROVOZNÍ DOBA: každý víkend 29.04.–29.10.2017

jízdy ke svátku Nanebevstoupení páně Himmelfahrt 25.–28.05.2017. Podrobné informace v němčině viz www.pressnitztalbahn.de/press/bahn/bahn.php?id=Bf20170526 (DE)

Letnice 2017 - 3.–5. červen 2017 Úzkokolejka Pressnitztalbahn: Městská a nádražní slavnost "Bahnhofsfest" ve městě Jöhstadt, výstava modelové železnice. Provoz výletního autobusu "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal". | 4.–5. červen 2017 Slavnost na někdejším nádraží Grossrückerswalde. V muzeu Pressnitztalmuseum (obec Niederschmiedeberg) výstava k 125. výročí úzkokolejky Pressnitztalbahn. Podrobné informace v němčině viz www.pressnitztalbahn.de/press/bahn/bahn.php?id=Bf20170603 (DE)

KDE: nádraží Jöhstadt a Steinbach

JÍZDNÉ: viz www.pressnitztalbahn.de/press/bahn/bahn.php?id=Bp2017 | např. zpáteční jízdenka: dospělí 11 €, děti do 14 let 6 €, děti do 5 let zdarma, rodinná jízdenka (dva dospělí a až pět dětí do 14 let) 23 €, celodenní jízdenka 19 €/10 € | jednosměrná jízdenka: dospělí 6 €, děti od 6 do 14 let 5 €, děti do 5 let zdarma

www.drazdany.info/pressnitztalbahn (CZ) | www.pressnitztalbahn.de (DE) | německý leták ke stažení (pdf

Trasa úzkokolejky Pressnitztalbahn

Na bývalé trati z Wolkensteinu do Steinbachu nejezdí vlak, ale historický autobus "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal", a to jen o vybraných svátcích (termíny 2017 viz výše uvedený německý leták). Je tam turistická pěší stezka a cyklostezka. Do Wolkensteinu jezdí železniční spoj Erzgebirgsbahn, viz www.erzgebirgsbahn.de/erzgebirgsbahn/view/fahrplan/streckennetz.shtml  (DE)

Jízdní řád 2017

Od května do října provoz o všech sobotách a nedělích a některých svátcích jezdí na trati jeden vlak tažený dieselovou lokomotivou (viz tzv. "Einzugbetrieb" - oranžová barva). O vybraných svátcích zajišťují provoz dvě parní lokomotivy (viz tzv. "Zweizugbetrieb" - zelenomodrá barva a symbol lokomotivy).

Letnice 2017: Slavnosti na nádraží Steinbach a Jöhstadt

 

Pressnitztalbahn - Německý text

Die Schmalspurbahn Pressnitztalbahn zwischen Wolkenstein und Jöhstadt seit 1. Juni 1892. Im Jahr 2017 das 125jährige Gründungs-Jubiläum und 25 Jahre Neueröffnung im historischen Stil. Strecke ursprünglich 24 km. Heute ist nur noch der Abschnitt zwischen Kilometer 15 und Kilometer 23 in Betrieb, das sind 8 km zwischen Steinbach und Jöhstadt. Von Mai bis Oktober fährt an allen Sonnabenden, Sonntagen und an einigen Feiertagen ein Dieselzug der Pressnitztalbahn. An ausgewählten Wochenenden verkehren auf der Strecke zwei Dampfzüge Siehe dazu die Angaben im Fahrplan. Auf dem nicht mehr betriebenen Abschnitt der Pressnitztalbahn verkehrt zwischen Wolkenstein und Steinbach an ausgewählten Wochenenden und zu Feiertagen der historische Bus der "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal". Siehe Veranstaltungskalender.


 

ÚZKOKOLEJKY V KRUŠNÝCH HORÁCH: kalendář akcí "Erlebnissommer" aneb úzkokolejky a automobilové veterány

Letnice 2017

3.–5. červen 2017 Úzkokolejka Pressnitztalbahn: Městská a nádražní slavnost ve městě Jöhstadt, výstava modelové železnice. www.drazdany.info/p-bahn (CZ) Provoz výletního autobusu "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal".

4.–5. červen 2017 Slavnost na někdejším nádraží Grossrückerswalde, v muzeu Pressnitztalmuseum (Niederschmiedeberg) výstava k 125. výročí úzkokolejky Pressnitztalbahn

Víkend 8.–9. červenec 2017

Stálá výstava s železničním modelem krajiny Krušných hor v 80. letech 20. století - 30 vlaků na 770 m2 výstavní plochy "Modellbahnland Erzgebirge" (denně 10–17 h, pondělí zavřeno, dospělí 9,60 euro, rodinná vstupenka 23 euro, Mittelweg 4, 09488 Thermalbad Wiesenbad, OT Schönfeld) Do srpna je o víkendech otevřená rovněž mimořádná výstava historických modelů "Könige der Berge" (Horští králové) Otevřeno o víkendech a německých svátcích 13-17 h.

Jízdy dieselového vlaku "Schlossexpres nach Schlettau" (Zámecký expres do Schlettau) na krušnohorské výletní dráze "Erzgebirgische Aussichtsbahn" www.erzgebirgische-aussichtsbahn.de  (DE)

Úzkokolejka Pressnitztalbahn: Jízdy dieselového vlaku a předvádění stavby kolejí na nádraží Steinbach www.drazdany.info/p-bahn (CZ). Provoz výletního autobusu "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal"

Víkend 15.–16. červenec 2017

Úzkokolejka Weißeritztalbahn - slavnost "Schmalspurbahn-Festival" na trati ze stanice Freiberg-Hainsberg do Dippoldiswalde www.drazdany.info/w-bahn (CZ).

Víkend 12.–13. srpen 2017

"SommerOldies" v městečku Zwönitz - rock'n'roll a automobiloví veteráni z padesátých let. Slavnost se koná jednou za dva roky, další ročníky jsou 2019, 2021... Informace v němčině viz http://sommeroldies.zwoenitz.de (DE)

Slavnost k 120. výročí úzkokolejky Fichtelbergbahn na nádraží Cranzahl a Kurort Oberwiesenthal www.drazdany.info/f-bahn (CZ). Zároveň se v městečku Cranzahl koná i tradiční slavnost a řemeslnický trh.

Mapa úzkokolejek a železničních spojení v Krušných horách s kalendářem akcí

Letáky ke stažení

KRUŠNÉ HORY: úzkokolejky a automobiloví veteráni - kalendář akcí "Erlebnissommer" (PDF 5 MB, německy) http://www.erzgebirge-tourismus.de/fileadmin/user_upload/Eisenbahnsommer_2017_Endstand.pdf | ALTERNATIVNÍ DOWNLOAD

Krušnohorská vyhlídková dráha "Erzgebirgische Aussichtsbahn" 2017 s kalendářem akcí a turistickými zajímavostmi - český leták www.drazdany.info/images/stories/2017-05-17_erzgebirgische-aussichtsbahn-cesky-letak.pdf  (PDF 0.4 MB, česky)

Slevová karta ErzgebirgsCard (PDF 3,5 MB, německy) http://www.erzgebirge-tourismus.de/fileadmin/user_upload/pdf_cd/Freizeitfuehrer%20ErzgebirgsCard%202017.pdf

Fichtelbergská dráha - obecné informace (PDF 1,3 MB, německy)
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_Fichtelbergbahn/fichtelbergbahn_faltblatt_2015.pdf

Pressnitzská dráha - obecné informace, kalendář akcí 2017 (PDF 2,8 MB, německy)
http://www.pressnitztalbahn.de/press/show/pdf/2017-00-00_igp-flyer-de.pdf

Pressnitzská dráha - obecné informace, kalendář akcí 2017 český leták  www.drazdany.info/images/stories/2017-05-17_pressnitztalbahn_cesky-letak.pdf (PDF 0.4 MB, česky)

Weisseritzská dráha - obecné informace (PDF 1,3 MB, německy)
http://www.weisseritztalbahn.com/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_Weisseritztalbahn/weisseritztalbahn_flyer_2016.pdf

Weisseritzská dráha - kalendář akcí  (PDF 4,3 MB, německy)
http://www.weisseritztalbahn.com/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_Weisseritztalbahn/Weisseritztalbahn_Veranstaltungsvorschau_2017.pdf

Vlakové spojení Cranzahl - Vejprty - Chomutov jezdí o víkendech a svátcích 29.4.-1.10.2017 (PDF 1,3 MB, německy)
http://www.erzgebirgsbahn.de/erzgebirgsbahn/view/mdb/erzgebirgsbahn/aktuelles/pdf/2017/mdb_246532_flyer-saisonverkehr-2017_ohne_sev_final.pdf

Úzkokolejky letáky - česky, anglicky, polsky, rusky (PDF ca. 1 MB)
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_czech.pdf
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_english.pdf
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_polish.pdf
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_russian.pdf

KRUŠNÉ HORY: úzkokolejky a automobiloví veteráni "Erlebnissommer"

KDY: 2017 od jara do podzimu

KDE: na saské straně Krušných hor ve spolupráci se svazem Tourismusverband Erzgebirge e.V., Adam-Ries-Straße 16, 09456 Annaberg-Buchholz

www.drazdany.info/krusne-hory  (CZ) | www.erzgebirge-tourismus.de/eisenbahn-oldtimer/eisenbahn-und-oldtimer-erlebnissommer-2017 (DE)

Německý text

Erlebnisse der besonderen Art hält der Erzgebirgische Eisenbahn- und Oldtimer-Erlebnissommer 2017 für Sie bereit. Erkunden Sie das Erzgebirge mit seiner Vielfalt an Eisenbahnen und Oldtimern! Erleben Sie Eisenbahnen, Museen, Modellbahnanlagen und Schmalspurbahnen der Region sowie erzgebirgsweite Veranstaltungen mit vielen Programmpunkten für Groß und Klein und vieles andere mehr. Wichtige Termine. 08. & 09. Juli: Modellbahnland Erzgebirge mit Sonderausstellung | 08. & 09. Juli: Dieselzugfahrten der Erzgebirgischen Aussichtsbahn | 08. & 09. Juli: 125 Jahre Preßnitztalbahn & 25 Jahre Museumsbahnbetrieb | 15. & 16. Juli: Schmalspurbahn-Festival auf der Weißeritztalbahn | 12. & 13. August: SommerOldies in Zwönitz | 12. & 13. August: Fichtelbergbahn