Letos se drážďanský vánoční trh Štrýclmarkt (Striezelmarkt) uskuteční už po pětisté osmdesáté páté. Pojďme si připomenout bohatou historii tohoto nejstaršího vánočního trhu v Německu. Ten úplně první drážďanský Štrýclmarkt trval pouze jeden den. Léta Páně 1434 povolil saský kurfiřt Friedrich II. a jeho bratr vévoda Zikmund konání svobodného trhu den před Štědrým dnem na Altmarktu (Staré tržiště). V následujícím půltisíciletí se drážďanský Štrýclmarkt rozvinul v jeden z nejtradičnějších a nejoblíbenějších vánočních trhů v Německu. Každý rok sem přijíždí okolo 250 obchodníků a trhovců nabízet své zboží, čímž přispívají k uchování pověsti drážďanského Štrýclmarktu jako výkladní skříně tradičního lidového umění.

Drážďanský Štrýclmarkt si uchoval svoji nezaměnitelnou tvář i přes některé změny a přesuny stanoviště v rámci saské metropole. Pro obyvatele Drážďan i všechny návštěvníky města tak dodnes představuje zvláštní místo s bohatou tradicí a historií.

Jak to 1434 všechno začalo aneb historie trhu Štrýclmarkt

Následujte nás na procházku dějinami nejznámějšího drážďanského vánočního trhu.

1434

Saský kurfiřt Friedich II. a jeho bratr vévoda Zikmund povolili městu každý týden konání svobodného jednodenního trhu, včetně trhu konaného vždy v den před Štědrým dnem na dnešním Altmarktu (Starý trh), jak se v historických listinách praví „pro obecní blaho a pro dobro našeho města Drážďany.“ Toto časově omezené privilegium se původně vztahovalo pouze na trh s masem. Po postních dnech v adventu si zde měšťané vybírali sváteční pečínku na štědrovečerní stůl. A jelikož se trh osvědčil, byl i nadále zachováván a rozšířen na další druhy zboží.

1471

V účtech špitálů sv. Bartoloměje, sv. Materny a špitálu Brückenhof jsou zaznamenány štrýcle a štoly jako milodary městské rady pro chudé a nemocné: „o Vánocích jeden bílý chléb pro chudé“, „štola pro nemocné“, „vánoční štrýcl“ nebo „štrucl pro každou jeptišku“.

1496

Městská rada za poplatek propůjčovala „štruclová prkna“, které se pokládaly na kárky jako pulty pro prodej štrýclů a dalšího svátečního pečiva. V roce 1496 jsou v účtech radní komory zaznamenány příjmy za pronájem pultů „6 grošů a 6 feniků za prkna pro štoly o Vánocích.“

1500

Trh se nazývá „Štrýclové pondělí“ (Striezelmontag) a koná se v pondělí před Štědrým dnem. Drážďanským paničkám nabízel vítanou příležitost nákupu svátečního „štrýclu“ ze „štuclových prkenných pultů“. Dřevěná prkna se pokládala na „štruclové“ vozíky nebo kárky a sloužila tak jako prodejní pulty. Pro velký úspěch byl trh později prodloužen od pondělí až do Štědrého dne.

1560

V radních spisech je zaznamenáno, že starosta podle starého zvyku zve ostatní radní „na štrucl“, a sice na náklady města. Až do počátku 17. století dostával každý radní k Vánocům dva štrýcly (a na Velikonoce westfálskou šunku). V roce 1617 byly obě tyto naturální odměny nahrazeny peněžní ve výši jednoho říšského tolaru za každou z nich. Tato odměna se ale i nadále nazývala „šunkový“ a „štrýclový peníz“.

1624

Přibývá stížností místních živnostníků proti konkurenci cizích kupců. Ale rada města považuje za užitečnější podporu „Commercie“ a cizinci nejsou odmítáni. Příliv obchodníků z mnoha saských sídel zvyšuje pestrost trhu.

1698

Král August Silný potvrzuje prodávajícím kupcům a řemeslníkům ze Saska jejich obchodní práva.

1700

Městský sirotčinec provozuje na Štrýclmarktu boudy s punčochářským zbožím. Objevují se také panenky a soustružené zboží. Malované hračky tu začínají nabízet obchodníci se dřevěnými výrobky a kupci z venkova, nazývaní lidově „škatuláři“ (Schachtelleute), kteří je nakupují přímo v rodinných dílnách v Krušných horách.

1704

Seznamy trhovců naznačují velkou různorodost nabídky: šest hrnčířů, osm perníkářů, tři zlatníci, dva obchodníci se sklem, tři nožíři, dvacet kupců s krajkami, jedenáct soustružníků, deset prýmkařů, jeden punčochář, 21 obchodníků s domácím náčiním, jeden kovář specializující se na výrobu kos, devět kupců s dřevěnými nádobami a osm klempířů.

1800

Mezi nejvýznamnější vánoční trhy v Německu patří v této době vedle drážďanského Štrýclmarktu také vánoční trhy v Norimberku, Berlíně a ve Frankfurtu.

1853

Malíř Ludwig Richter vytvořil svým dřevorytem „Výprodej z důvodu ukončení živnosti“ (Ausverkauf wegen Geschäftsaufgabe) pomník dětem, prodávajícím „kominíčky“. Malá postavička švestkového kominíčka tzv. Pflaumntofla se později stala symbolem drážďanského Štrýclmarktu.

1910

Na Štrýclmarktu byl zakázán dětský prodej.

1937

Ve Stallhofu mezi Jiřskou bránou (Georgentor) a Johanneem byl uspořádán nostalgický Štrýclmarkt se saskými výrobky podle historických předloh. Stanoviště trhu se v historii často měnila, trhy se konaly na všech těchto různých místech v centru města: Altmarkt, Neumarkt, Hauptstrasse, Postplatz, Johanngeorgenalle, Antonsplatz, Stallhof, Stadthalle, Theaterplatz, Weisse Gasse, Fucikplatz (nyní Strassburger Platz), Ferdinandplatz a nyní opět Altmarkt.

1994

Koná se první Štolová slavnost s průvodem městem.

1995

Drážďanští pekaři a cukráři zvolili první Štolovou dívku.

1999

14,62 metrů vysoká krušnohorská vánoční pyramida zapsána do Guinnessovy knihy rekordů.

2004

Od tohoto roku začíná Štrýclmarkt ve čtvrtek před prvním Adventem.

2007

Kvůli přestavbě náměstí Altmarkt se Štrýclmarkt konal na náměstí Ferdinandsplatz.

2009

Trh získal zcela nový koncept navržený společností Zastrow+Zastrow, který přišel zhruba na 800 000 euro. Z původních řad stánků se stala malá náměstíčka, trh se stal útulnějším. Koncept byl na jaře roku 2010 oceněn drážďanskou turistickou cenou.

Součástí trhu se stal obří krušnohorský světelný oblouk, na který lze vystoupat a pořídit z něj krásné fotky trhu. Je přes pět metrů vysoký a 13,5 metrů široký a nachází se na severní straně trhu před vstupem do podzemní garáže.

2012

Vánoční strom byl kritizován pro svoji údajnou ošklivost. V příštích letech si proto strom demokraticky volili sami občané.

2013

Zahájení Štrýclmarktu výjimečně už ve středu před prvním Adventem.

2014

Stojí pod vánočním stromem krušnohorské jesličky. Obří a ze dřeva.

2014

Na pódiu Štrýclmarktu překládá poprvé při štolové slavnosti český tlumočník.

2016

Vánoční strom se nevolil. Byl použit strom z Pullsnitz, který se v roce 2015 umístil těsně na druhém místě.

www.drazdany.info/stryclmarkt-historie

Kompletní vánoční fotogalerie na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8.